Bella, a lelenc

Hogyan óvjuk meg a kutyánkat a téli hidegtől

Bár a téma részünkről annyira nem helytálló a bentlakásos szobacirkálóval, de jelenleg nálunk sincs fűtés, ugyanis valamit észbontóan sokáig szerelnek a gázcsöveken, így 2 hónapja már csak a Jóisten tart minket életben, főleg mostanában.

Saját módszerünk a kutyaruha, ami teljesen magától értetődő. Ráadom, abban van egész nap, befűti saját magát.
Emellett szoros barátságot ápol a hősugárzóval akár órákon keresztül. Amikor pedig már a hőguta szélén áll, odamegy valamelyik nyílászáróhoz és lehűti magát.

 

6-88981-cold-front-1420756082

 

Ennél azonban sokkal értelmesebb tippek is vannak a kedvenceink megóvásához:

1.Vigyük állatorvoshoz

Furán hangozhat, de egy, a tél előtt beiktatott állatorvosnál tett látogatás nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy egészségesen átvészelhesse kedvencünk a hideg évszakokat. Egy általános vizsgálat, amely felméri az immunrendszerét vagy feltárja az esetleges problémákat, amik hideg, vagy legyengült immunrendszer hatására előjöhetnek, a későbbiekben sok aggodalomtól kímélhet meg minket. Bár ez Magyarországon nem bevett szokás, tegyünk egy évben legalább egyszer egy plusz látogatást az oltáso(ko)n kívül is az állatorvosnál.

 

2.Vegyük figyelembe az “adottságaikat”

Ahogyan az embereknél is, a kutyáknál is eltérő lehet a hidegtűrőképesség. Ez nyilvánvalóan nagyban függ a méretüktől, a bundájuk vastagságától, a szőrük hosszúságától vagy akár a testzsírszázalékuktól.
Öregebb kutyák esetében figyeljünk arra, hogy a séták rövidebbek legyenek, nagy ugyanis az esélye az elesésnek, elcsúszásnak és az ízületeiknek sem tesz jót a hideg.
A hosszú vagy vastagabb szőrű ebek esetében nagyobb a hideggel szembeni tolerancia, de a megfázás náluk is fennáll a túl hosszú és rosszul időzített séták után.
A rövid szőrű kutyusoknak a legkisebb a tűrőképességük a kevesebb “védelem” miatt és ugyanennyire kell figyelni rövid lábú társainkra is, akiknél a felfázás veszélye a föld közelsége miatt extrém magas!
Figyeljünk fokozottan, ha a négylábúnk cukorbeteg, szív- vagy vesebeteg, esetleg hormonális problémái vannak, ugyanis ezeknél az állatoknál nehézkesebben megy a megfelelő testhőmérséklet beállása és sokkal könnyebben lebetegednek a hideg időben. Ugyanez vonatkozik a nagyon fiatal kutyákra is. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, esetleg kérdésünk van, mindenképp forduljunk állatorvoshoz, aki kellő és megfelelő információval láthat el bennünket.

3.Figyeljünk az ágyuk elhelyezésére

Ahogyan a gazdi, úgy a kutyus is szeret kényelmesen elhelyezkedni, a lehető legmegfelelőbb hőmérsékleten. Vegyük figyelembe a kutya hőigényét és télire esetleg helyezzük át a helyét egy melegebb pontra, akár a fűtőtest közelébe. Használjunk több pokrócot, amibe kuckózhat és figyeljünk ki, hol érzi a legjobban magát.

 

file_1186_column_Screen_shot_2011-11-09_at_8.46.19_AM

 

4.Engedjük be!

Minden kint tartott kutyusnak meg kellene adnunk az esélyt, hogy legalább az éjszakákat és az extrém hideg napokat a házon belül tölthesse. Ha nem is engedjük a szobába vagy az ágyunkba, csináljunk helyet neki az előszobában vagy bárhol, ahol elviselhetőbb idő van, mint a kemény mínuszokban odakint.

 

5.Ellenőrizzük a tappancsokat!

Minden séta után csekkoljuk a kutyus tappancsát, keresvén az esetleges fagyási sérüléseket. Ilyenek például a berepedezett mancsok, vagy maga a vérzés. Hosszabb szőrű kutyák esetében növeli a tappancs lefagyásának esélyét a lábujjak közötti hosszú szőr. Ezt télire minden esetben távolítsuk el onnan!
Minden kutyákra, kisállatokra specializálódott áruházban lehet kapni tappancsvédő krémet, mely megfelelően alkalmazva ápolja a kedvencünk lábát.

 

6.Öltöztesd!

Sokan nem szeretik öltöztetni a kutyákat, mert az “olyan ciki” vagy “felesleges” vagy “p.csás”. Tekintsünk el ezektől, ugyanis egy rövid szőrű kutya esetében télen szinte megváltás egy ruhácska. Figyeljünk továbbá arra is, hogy az esőkabátokban nagyobb az esély a megfázásra. Ezeket maximum az esős őszi időben használjuk. Aki nem zárkózik el a kutyacsizmáktól, használja ilyenkor nyugodt szívvel, csak ügyeljen arra, hogy tökéletesen illeszkedjen, hiszen te sem szívesen jársz kisebb vagy nagyobb cipőben 🙂


7. Séta után mancstörlés!

A téli évszakokban az útszóró só a legkisebb és legorvosolhatóbb probléma. Nagyobb veszélyt jelent az útra fagyott olaj, benzin stb. Minden séta után alaposan töröljük meg a lábakat akár nedves törlőkendővel, hogy nehogy véletlenül ő nyalogassa le a rákerült motorolajat.


8.Figyeljünk az etetésre!

A téli hónapokban nekik is több vitaminra van szükségük, akárcsak nekünk. A tápok időleges változtatása amúgy is fontos tényező, de télre, ha tehetjük, válasszunk nagyobb vitamintartalmú eledelt. Ne hidd azt, hogy ha hízlalsz picit a kutyán, azzal segíted a hőháztartását! Túlsúlyos kutyákra még veszélyesebb az extrém hideg időjárás. Fektessünk hangsúlyt inkább a vitaminokra!

9. Vegyük észre ha baj van!

Ha a kutyánk nyüszög, liheg, belassul vagy megáll, azonnal vigyük meleg helyre, mert ezek a hipotermia jelei lehetnek. Ha ezt egy, az otthonunktól távol eső helyen tapasztaljuk, akkor is keressünk egy meleg helyet. Szerencsére az ország minden nagyobb városában vannak már kutyabarát kávézók, éttermek, plázák. Végső esetben húzódjunk be vele egy ilyen helyre. Majd miután a tünetek csillapodnak, azonnal vigyük állatorvoshoz!

 

V.

Facebook oldal: Bella, a lelenc

forrás

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!